Wyszukaj po ID produktu

Jak namierzyć telefon? Jak sprawdzić czy jesteśmy śledzeni?

2020-01-21
Jak namierzyć telefon? Jak sprawdzić czy jesteśmy śledzeni?Na pewno nieraz słyszałeś o zgubionym telefonie od członka rodziny czy tez znajomego. Możliwe że sam doświadczyłeś takiej sytuacji. Mogło zdarzyć się to także dziecku któremu dopiero co kupiło się nowy telefon. Zapewne większość osób była przekonanych, że telefon zaginął już na dobre albo tez został skradziony i się go nie odzyska. Ale to nieprawda, istnieją sposoby na zlokalizowanie zgubionego telefonu oraz takiego, który nie zaginął a chcemy go znaleźć z różnych powodów. Pokażę wam jak znaleźć nasz lub czyjś telefon oraz jak zobaczyć czy sami nie jesteśmy śledzeni.

Jak nie dać się śledzić

Dam wam małą ale ważną radę. Nie korzystajcie usług z nieznanych źródeł ani nie pobierajcie z nich aplikacji. Większość z nich to pic na wodę i jest oszustwem. Jeśli chodzi o strony gdzie proszą was o podanie numeru telefonu aby go znaleźć a następnie wyskakuje komunikat o wysłaniu SMS na konkretny numer to już w tym momencie zacznijcie się zastanawiać. Jedyna prawdziwa usługa do śledzenia telefonu za pośrednictwem numeru jest u waszego operatora o czym wspomnę niżej. Druga sprawa, jeśli pobierzecie aplikację z takiego źródła, może się okazać że stracicie wszystkie dane osobiste. Takie aplikacje bardzo często okazują się wirusami ukrytymi pod formą normalnej aplikacji. Dotyczy to nie tylko aplikacji do śledzenia telefonu ale każdej innej także. Osoba, która stworzy taką aplikację może mieć dostęp do waszych kont bankowych, kont społecznościowych, danych osobistych w tym zdjęć, filmów, muzyki i SMS. W ekstremalnych przypadkach może także was śledzić a wy o tym się nie dowiecie bo się na to zgodziliście już przy instalacji. Dbajcie o siebie i swoją prywatność i róbcie duży research przed instalacją i skorzystaniem z usługi.

Namierzanie telefonu

Kiedy kupujemy nowy telefon, który zapewne nie kosztował mało albo bierzemy go od operatora sieci to chcemy aby był z nami jak najdłużej. Nie chcemy też go stracić gubiąc przypadkowo . Jeśli jesteśmy rodzicami i chcemy wiedzieć gdzie jest nasze dziecko w danej chwili możemy wykorzystać pewną usługę u operatora naszej sieci. Możemy podpisać specjalną umowę z operatorem, która umożliwia nam śledzenie telefonu za pośrednictwem numeru kontaktowego. Dzięki niej nie tylko będziemy mogli śledzić położenie telefonu ale także możemy przekazywać połączenia na inny numer. Dosyć często taka usługa nosi nazwę np. “bezpieczna rodzina” lub “bezpieczne dziecko” z uwagi na ich główne przeznaczenie. Podlega ona oczywiście dodatkowym kosztom abonamentowym oraz posiada pewną wadę lokalizacyjną, albowiem jej zakres przybliżenia lokalizacji to czasem aż 0.5km. Natomiast jest to w 100% legalna usługa.

Istnieją również firmy, które zajmują się pełnieniem usług geolokalizacji. Firmy te zazwyczaj nie są powiązane z operatorami i nie wnikają do jakich celów są wykorzystywane ich programy. W ramach umowy podpisywanej pomiędzy usługodawcą a konsumentem są podpisywane odstąpienia od wszelkiej odpowiedzialności. Kiedy podpiszemy taką umowę i płacimy abonament dostaniemy możliwość pobrania specjalnej aplikacji. Tą aplikację musimy jednak zainstalować już wcześniej na telefonie, który chcemy śledzić.

Kolejną dobrą opcją może być zakup oprogramowania antywirusowego. Aktualnie każdy poważny producent takiego oprogramowania dodaje do swoich pakietów moduły antykradzieżowe. Umożliwia on zlokalizowanie skradzionego lub zgubionego urządzenia, takie moduł posiada np. AVG dla systemu Android. Dzięki takiej opcji możesz zlokalizować swój telefon przez Google Maps, ponieważ współpracuje ona z Google. Dodatkowo zdalnie można zablokować telefon oraz usunąć z niego dane. Takie rozwiązanie jest oferowane przez różne firmy, które mają mobilne antywirusy np. Avast, Avira, Bitdefender, F-Secure i Kaspersky, ale na tym się nie kończy.

Znajdź mój telefon

Oprócz samych opcji firm zewnętrznych mamy również pomoc wśród producentów naszego telefonu. Google, Apple, Samsung i inni mają również własne sposoby na odnajdywanie naszego telefonu. Ich pomoc nie polega na samym śledzeniu telefonu, możemy oczywiście zlokalizować urządzenie w danej sekundzie ale zazwyczaj musi mieć uruchomioną transmisję danych lub być podłączonym stałe do internetu oraz usługę lokalizacji. Bez tego będziemy mogli jedynie zobaczyć gdzie ostatnio odczytywał swoje położenie. Przedstawię Wam pokrótce jak zlokalizować telefon dzięki darmowym usługom tych producentów.

Wpierw zacznijmy od wujaszka Google, u niego sprawa jest bardzo prosta. Jedyne wymagania jakie muszą być spełnione to:
 • musimy być zalogowani na nasze konto Google na telefonie, który zgubiliśmy,
 • musi być na nim dostęp do internetu,
 • musi być włączona usługa lokalizacji,
Nie mamy co się przejmować kiedy nasz zgubiony telefon się rozładuje. Google na bieżąco zapisuje ostatnią lokalizację urządzenia więc podczas wyszukiwania go w usłudze zobaczymy jego najbliższą ostatnią lokalizację. Oto bardzo prosta i krótka instrukcja:
 • do tego Celu możemy skorzystać albo z przeglądarki lub aplikacji na telefonie, całość wygląda wręcz identycznie. Jedyna różnica jest w tym, że aplikację musimy pobrać. Wpisujemy więc w wyszukiwarkę google frazę “Znajdź  telefon” i wybieramy pierwszy wynik, który ma link “myaccount.google.com>intro>find-your-phone”.
 • Google poprosi nas o zalogowanie się na to samo konto Google, które jest zalogowane na zgubionym telefonie. Następnie przeniesie nas do wyboru urządzenia, które chcemy zlokalizować. Wybieramy odpowiednie urządzenie oraz potwierdzamy hasłem do konta.

 • po wybraniu urządzenia do lokalizacji ukażą się nam dostępne opcje co możemy zrobić urządzeniem. Są to na razie jedynie podpowiedzi od Google co możemy zrobić w związku z utratą telefonu, jednak po prawo mamy dwie opcje zaznaczone na niebiesko:
Zadzwoń - zdalnie uruchomi dzwonek naszego telefonu
Znajdź - otworzy nam mapy google z zaznaczona ostatnią lokalizacją telefonu

 • gdy wejdziemy już w opcję Znajdź oprócz samej mapy pokażą nam sie 3 opcje:
Odtwórz dźwięk - jest to ta sama opcja co wcześniej Zadzwoń
Zabezpiecz urządzenie - wyloguje nas z urządzenia oraz zablokuje dostęp
Wymaż urządzenie - wymaże wszystkie dane z urządzenia

Samsung
natomiast udostępnia nam swoja Aplikację pod nazwą “Find my Mobile”. Schemat całego działania wygląda praktycznie tak samo jak w przypadku ogólnego namierzania Google. Różnica jest tylko taka, że zamiast na konto Google musimy zalogować się na swoje konto Samsunga i umożliwia to nam znalezienie jedynie urządzeń spod skrzydeł tego producenta. Plusem natomiast są dodatkowe opcje jako daje nam Samsung. Za pomocą tej aplikacji oprócz możliwości uruchomienia dźwięku na naszym telefonie, zablokowania go a co najważniejsze namierzenia, możemy również:

 • utworzyć kopię zapasową danych w chmurze, 
 • zablokować funkcję Samsung PAY,
 • uruchomić tryb awaryjny który ograniczy pracę całego telefonu tak aby bateria wytrzymała jak najdłużej,
 • przejrzeć historię ostatnich 50 połączeń,

Dodatkowo, w momencie kiedy ustawimy hasło, kod czy szyfr do odblokowywania ekranu i przypadkiem zapomnimy jaki, to ta aplikacja umożliwia nam odblokowanie ekranu i zresetowanie blokady.

Jak znaleźć zgubiony iPhone - Find my iPhone ?

Apple również wyszedł z inną inicjatywą aplikacji “find my [urządzenie]”. Musimy ją tylko wcześniej włączyć na urządzeniu w ustawieniach jeśli tego nie zrobimy to będzie problem ze znalezieniem urządzenia. Jednak najlepiej jest ją uruchomić, bardzo ułatwia znajdowanie i zarządzanie zaginionym urządzeniem bo wystarczy, że zalogujemy się na swoje konto. W przeciwnym razie jeśli nie uruchomimy tej aplikacji musimy trochę pokombinować.

Jak to zrobić gdy mamy aktywną usługę lokalizacji?
 1. wpierw wchodzimy i logujemy się na strone internetową icloud.com/find lub urzywamy aplikacji Lokalizator na innym urządzeniu Apple.
 2. klikamy opcję “znajdź Iphone” i wybieramy urządzenie. Pojawi nam się jego położenie na mapie i kilka opcji, w tym odtwarzanie dźwięku jeśli znajduje się odpowiednio blisko, ułatwi to szukanie.
 3. Możemy oznaczyć nasz telefon jako utracony, w tym momencie zostaje on zablokowany kodem a na ekranie blokady może wyświetlić się nasz numer telefonu i krótka informacja. Automatycznie ustawi się też śledzenie położenia oraz zostanie zablokowana usługa Apple Pay.

Jeśli jednak nie posiadamy aktywowanej tej aplikacji, powinniśmy zmienić hasła do wszystkich kont, które były zalogowane w aplikacjach telefonu. Przede wszystkim zmieniamy hasło do Apple ID, wtedy nikt nie będzie miał dostępu do naszego iMessage i iTunes. Następnie musimy zgłosić organom ścigania, że urządzenie zostało zgubione lub skradzione oraz to samo musimy zgłosić operatorowi sieci. Przed zgłoszeniem najlepiej jest zapisać sobie w notatkach numer seryjny urządzenia gdyż funkcjonariusze mogą o niego spytać w celu późniejszego uwierzytelnienia.

Jak sprawdzić czy nasz telefon jest śledzony albo czy nasze połączenia są gdzieś przekierowywane?

Istnieją sposoby do sprawdzenia naszego bezpieczeństwa. jeden z nich i zarazem najprostszy nie tylko umożliwia nam sprawdzenie tych dwóch rzeczy ale również innych informacji na temat naszego telefonu. Są to specjalne kody, które wpisujemy w pole wybierania numeru. Są one niezależne od operatora sieci i są ogólnie dostępne na każdym telefonie.
 • *#21# - umożliwia nam sprawdzenie czy nasze połączenia, wiadomości lub inne dane były gdziekolwiek przekazywane.
 • *#62# - pokaże nam gdzie trafiały nasze połączenia, wiadomości i dane. Jeśli pokaże sie jeden bardzo prosty numer np. +48790200200 z dopiskiem Głos to nie macie sie o co martwić, jest to numer poczty głosowej
 • ##002# - ten kod zablokuje wszystkie formy przekierowywania, nawet na pocztę głosową. Przydaje się za granicą lub gdy wiemy, że będziemy korzystać z roamingu.
 • *#06# - pokaże nam numer IMEI, jest to indywidualny numer identyfikacyjny telefonu. Ten właśnie numer jest bardzo przydatny podczas zgubienia lub kradzieży telefonu. Posiadając go mamy dużo większe szanse na odzyskanie urządzenia.

Jak zabezpieczyć się przed szpiegowaniem?

Mamy dostępne aplikacje, które umożliwiają nam zabezpieczenie danych. Przede Wszystkim takimi aplikacjami są te same oprogramowania antywirusowe, które posiadają moduł antykradzieżowy. Wspomniałem o nich wyżej. Chronią nas przede wszystkim przed złośliwymi programami, które przez nasze zagapienie się albo nieumyślność wkradają się do naszego telefonu niepostrzeżenie. Takie programy mogą skraść nasze dane, w tym zdjęcia, kontakty, wiadomości a nawet konta internetowe i bankowe.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel